👋 Bine ați venit pe dininimapentrutine.ro!
25 iunie 2026
Articole Evenimente

UN ARTICOL CE MERITĂ CITIT! Of! Tu! Fumătorule revoltat!

  • 17 martie 2016
  • Citești în 4 minute
  • 379 Vizualizări

  

De când cu legea antifumat, majoritatea fumătorilor au luat-o razna și își varsă nervii pe nefumători, că vezi doamne ei nu mai pot fuma liniștiți o țigară atunci când își beau cafeaua de dimineață sau în orice moment al zilei.
Da du-te domnule pe câmp, ia-ți 10 pachete de țigări și 2 l de cafea și fumează până o sa vină un nefumător la tine să te oprească să-ți spună „Hai te rog fumează lângă mine, împute-mi hainele cu fumul din țigara ta și lasă-mă să fumez și eu pasiv”. Nu pe bune că sunteți penibili cu „dreptul vostru la fumat” care nici măcar nu e un drept. Sunteți revoltați și urlați „să meargă nefumatorii în localuri unde nu se fumează”. Dar ia du-te tu! Că eu tot am încercat să evit localurile în care se fumeaza non-stop, dar știi cum e? foarte greu dragă fumătorule. Și știi de ce ? Pentru că erau foarte puține! Acuma să te văd pe tine că mergi și cauți un local unde se fumează! Dar ghici ce? O să găsești foarte greu. Hmmm…cum se întoarce roata asta.
Vă atașez aici legea să o mai citiți o dată:

Prezenta lege stabileşte unele măsuri privind prevenirea şi combaterea consumului produselor din tutun, prin interzicerea completă a fumatului în toate spaţiile publice închise, în spaţiile închise de la locul de muncă şi în locurile de joacă pentru copii, prin inscripţionarea pachetelor cu produse din tutun, prin desfăşurarea de campanii de informare şi educare a populaţiei, informarea consumatorilor cu privire la produsele din tutun pe care urmează să le achiziţioneze, prin indicarea în produsele finale a conţinutului de gudron, nicotină şi monoxid de carbon, prin unele măsuri privind utilizarea ingredientelor pentru produsele din tutun, având ca scop protejarea sănătăţii persoanelor fumătoare şi nefumătoare de efectele dăunătoare ale fumatului, prevenirea răspândirii fumatului în rândul minorilor şi asigurarea unui nivel adecvat al calităţii vieţii populaţiei din România.

Ai citit? BUN! Toți ne dorim o țară civilizată dar nu suntem de acord să nu mai fumăm în spațiile publice precum în Estonia, Lituania, Finlanda, Letonia, Spania, Marea Britanie, Italia, Turcia și Belgia. E ca și cum …aș vrea schimbare dar să nu se schimbe nimic.
Te întreb pe tine, fumătorule: Îți place să mergi în club și să ieși de acolo ars pe mâini sau în altă parte a corpului? Să ieși cu haina arsă de un idiot din cauza neatenției sau pentru că e super beat? Iar când ajungi acasă și îți dai hainele jos, îți place cum miroși? NU prea cred că îți place așa mult! La fel cum nici mie nu îmi place!
Nu sunt obligat ca atunci când merg la un suc să-ți suport eu ție fumurile de țigară și să inspir acel fum infect! Sunt părinți care vor să-și scoată copiii în oraș la o cafenea sau restaurant și ezită din cauza că atunci când intră în interior pot să ia un cuțit și sa taie fumul cu el. Să nu mai vorbim de bieții angajați ai localurilor care nu sunt fumători. Ei de ce să fie obligați să-ți suporte ție fumurile? E corect? Poate o sa zici „ieși afară dacă nu-ți convine!” Dar ia ieși tu afară! Cu tot cu țigara ta! Că te-am suportat destul! Și mai termină cu revolta asta, conformează-te! Adaptează-te! Că nu o sa mori! O să-ți facă mai mult bine chiar dacă nu recunoști.
Nu vă temeți de faptul că nu o să mai fie clienți în localuri, o să fie! Și o să fie mulți! Doar că o să dureze puțin până trece perioada de adaptare. Până la urmă tot trebuie să ieșim și noi nu? Fumători, nefumători. O să se amenajeze locuri speciale pentru fumat, doar că o să fie afară, și cu timpul toți o să fim fericiți iar localurile o sa aibe o groază de clienți. Trebuie doar să ne adaptăm!
Haideți să acceptăm schimbările chiar dacă sunt impotriva viciilor noastre, pentru că nu tot ce ne place nouă, îi place și altuia, și pentru orice problemă există și o soluție!

Sursa: https://viatadezicuzi2016.wordpress.com/2016/03/17/of-tu-fumatorule-revoltat/