👋 Bine ați venit pe dininimapentrutine.ro!
24 iunie 2026
Comunicate

Refocusați pe Hristos! Refocusați pe lucrarea cu copiii!

  • 4 octombrie 2025
  • Citești în 3 minute
  • 557 Vizualizări
Refocusați pe Hristos! Refocusați pe lucrarea cu copiii!

Conferința anuală a învățătorilor de școală duminicală din comunitatea regională de anul acesta a adunat aproximativ 300 de învățători din cele 4 județe: Arad, Caraș-Severin, Hunedoara și Timiș, având loc la Biserica Ekklesia din Arad, cu tema „Refocusat„.
*Refocusat pe Hristos!
Dumnezeu vrea să ajungă la inimă, inima omului, inima copilului. De aceea avem nevoie ca învățători, noi în primul rând să avem focusul pe Hristos și apoi să învățăm de la Domnul să ducem Cuvântul Său în inimile copiilor.
Avem nevoie de înțelepciune de la Dumnezeu pentru a ne duce la îndeplinire scopul de a-i pune și pe copii într-o relație vie cu Hristos!
Am fost provocați să ne răspundem nouă în ce ne investim viața și care este focusarea vieții noastre personale și apoi a lucrării cu copiii.
Fie ca Dumnezeu să binecuvinteze fiecare învățător de școală duminicală și să nu uităm că avem Cartea alături, dar avem și Autorul! Ce har!

(Adriana Lungu)

Prin tema „Refocusat”, am avut privilegiul să ne reîncărcăm, să ne rededicăm, să ne reinnoim puterea de a sluji copiilor.” (Alina L.)

Opinia mea în legătură cu tema conferinței de azi „Refocusat* este că trebuie să ne concentrăm mai mult pe relația noastră personală cu Dumnezeu, pe apropierea mai mult de Dumnezeu prin citirea și memorarea Bibliei, rugăciune și post, prin mersul la biserică, mai întâi trebuie sa fim noi în voia lui Dumnezeu, ca să putem să ducem Cuvântul lui Dumnezeu mai departe atât la copiii de la grupă, dar și la adulți, prin diferite slujbe de lucrare atât în biserică, cât și în afara bisericii.
Trebuie să cerem înțelepciune de la Dumnezeu, fără înțelepciunea Domnului nu există fericire.Proverbe 2: 1-6
” . (Flori K.)

Mi-a placut predica si Q&A„. (Denisa A.)

Conferința de astăzi m-a făcut să iau noi decizii în legătură cu atenția și prietenia copiilor. M-a învățat noi tactici de a atrage atenția copiiilor și m-a făcut să înțeleg cât de importantă este relația dintre învățător-elev.” (Julia I.)

Subiectul care mi-a rămas întipărit în minte este despre faptul că noi, învățătorii, trebuie să lucrăm cu inimile copiilor, nu doar asupra comportamentului lor, care poate fi unul exemplar sub ochii noștri, dar pe urmă, în lipsa unei atingeri a Cuvântului Domnului să își urmeze inima netransformată…(Narcisa M.)

Articolul anterior

Următorul articol