👋 Bine ați venit pe dininimapentrutine.ro!
25 iunie 2026
Articole

NU TE BUCURA DE MINE…

  • 5 iulie 2016
  • Citești în 2 minute
  • 692 Vizualizări

,,Nu te bucura de mine, vrăjmaşă,

căci, chiar dacă am căzut, mă voi scula iarăşi;

chiar dacă stau în întuneric, totuşi Domnul este lumina mea!

Voi suferi mânia Domnului, căci am păcătuit împotriva Lui –

până când El îmi va apăra pricina şi-mi va face dreptate;

El mă va scoate la lumină, şi voi privi dreptatea Lui.“

(Mica 7.8-9)

Nu te bucura de mine,

Crudă inimă duşmană,

Multelor şi-adânci suspine

Alipind o nouă rană…
Nu te bucura de mine,

Biată inimă ostilă,

Căci din slăvile divine

Mă privesc doi ochi cu milă…
Nu te bucura că braţul

Mi s-a frânt sub grea povară!

N-arunca spre mine laţul

Să-mi faci viaţa mai amară…
Nu te bucura, căci încă

Nu, nu m-a-nghiţit ruina:

De pe cea mai ’naltă stâncă,

Îmi răsare iar Lumina…
Nu te bucura că paşii

Mi s-au poticnit pe cale,

Şi nu-mi scoate-n drum hăitaşii

Să mă-mpingă mai la vale…
Nu te bucura, vrăjmaşă,

Cu atâta îngâmfare,

Căci a harului cravaşă

E-nsoţită de-alinare…
Nu te bucura că ochii

Mi s-au rătăcit în ceaţă,

Căci nu vraja unei rochii

M-a-nşelat cu-a sa povaţă…
Nu te bucura, căci Domnul

Mi i-a uns cu alifie

Ca să nu mă-nşface somnul

Şi Răpirea ţel să-mi fie…
Nu te bucura că spada

Mi-a pătruns în măruntaie

Şi, trudind să-şi smulgă prada,

Inima-n bucăţi mi-o taie…
Nu te bucura căci, iată,

Vine ceasul vindecării

Şi-un puternic braţ de Tată

Mă strămută-n largul zării…
               Ticu Moisa