Ce-i viața?

Ce-i viața, ca o umbră trecătoare,
Se-arata puțintel apoi dispare
Si fara sa-ti dai seama c-a trecut ,
Tu te trezesti chiar în necunoscut.
Si te trezesti în zorii dimineții
Si te întrebi care e rostul vietii ,
Cand tot ce vezi mereu în jurul tău,
Sunt doar păcate si e numai rau.
Căci nu mai stim sa mai privim o floare,
Si sa-i simțim mireasma îmbietoare,
Nici ciripitul pasarelelor,
Nu ne trezeste trupul muritor.
Nu mai iubim, uram cu dușmănie,
Si viata este doar o agonie,
Ne concentram pe ceea ce iubim,
Fără a ști că intr-o zi murim.
Ale Prelipcian







0 Comentarii
A republicat asta pe Si ce ar folosi unui om sa castige toata lumea, daca si-ar pierde sufletul?.
Comentariile sunt dezactivate.