Liderul Venezuelei își arată puterea după ce a fost reales – Reprezentanții lui Donald Trump, expulzați

Preşedintele venezuelean Nicolas Maduro, reales duminică într-un scrutin foarte criticat de comunitatea internaţională şi în urma căruia Statele Unite au impus noi sancţiuni, le-a replicat expulzând doi dintre reprezentanţii americani la Caracas cu cel mai înalt rang, relatează AFP, conform news.ro.
”L-am declarat persona non grata pe însărcinatul cu afaceri al Statelor Unite (Todd Robinson) şi anunţ plecarea sa în 48 de ore”, a declarat preşedintele socialist, acuzându-l pe Robinson că urzeşte un complot militar, economic şi politic împotriva sa.
Nicolas Maduro a dispus totodată expulzarea numărului doi al misiunii diplomatice – cele două ţări nu mai au ambasade din 2010 – Brian Naranjo, pe care l-a acuzat că este reprezentantul local al CIA.
El a replicat astfel decretului semnat luni de omologul său american Donald Trump, vizând să reducă capacitatea Venezuelei de a-şi vinde active.
”Resping toate sancţiunile impuse Republicii bolivariene a Venezuelei, pentru că ele fac rău, ele provoacă suferinţă poporului veneuzelean”, a declarat şeful statului, aflat la putere din 2013 şi reales până în 2025.
DEBANDADĂ ECONOMICĂ
În pofida acestei atitudini de frondă pe plan diplomatic, Venezuela nu poate să-şi ascundă deruta economică. Odinioară cea mai bogată ţară din America Latină, mulţumită imenselor resurse petroliere, ea mai este doar umbra a ceea ce a fost, zbătându-se între hiperinflaţie şi grave penurii alimentare şi de medicamente.
Criza a deteminat deja să fugă în străinătate mii de venezueleni, însă Maduro dă asigurări că vina este a ”războiului economic al dreptei”, susţinute de Washington. El promite o ”revoluţie economică” aducătoare de prosperitate în al doilea mandat.
”Ceea ce se profilează la orizont este o mare izolare diplomatică şi comercială şi dificultăţi suplimentare în accesul la credite şi la finanţare”, apreciază analistul Diego Moya-Ocampos, de la cabinetul britanic IHS Markit.
Statele Unite agită deja ameninţarea unui embargo petrolier, ale cărui consecinţe vor fi de temut pentru Venezuela, care le vinde americanilor o treime din ţiţeiul său şi care este clasată în ”default” de plată de agenţiile de cotare.
”Venezuela începe deja să fie supusă unui boicot economic de către Statele Unite şi aliaţii lor, iar asta va fi fatal menţinerii regimului”, a dat asigurări AFP Carlos Romero, un expert în relaţii internaţionale Carlos Romero.
După vot, preşedintele Maduro a îndemnat la un ”dialog”, însă opoziţia, în pofida faptului că este dezbinată, a refuzat şii a îndemnat la organizarea unor ”alegeri adevărate”.






