Familia este creatia lui Dumnezeu, izvorata din nevoia omului.

Ca să înțelegem corect acest subiect, trebuie să mergem la Cartea Cartilor, la cartea începuturilor. Textul creației este fascinant, mai ales afirmația finală: ”Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că erau foarte bune.” (Gen.1:31).
Omul, coroana creației, ”a pus nume tuturor vitelor, păsărilor cerului şi tuturor fiarelor câmpului” (Gen.2:20), prin urmare omul a fost pus de Dumnezeu stăpân peste creație. Era însă o problemă: ”pentru om, nu s-a găsit nici să un ajutor, care sa i se potrivească.”(Gen.2:20). Din acest text, este de remarcat, Dumnezeu nu-i face de la început omului ajutor potrivit. Creatorul l-a last pe Adam sa simta nevoia unui partener. Şi din acest context putem desprinde ideea ca Dumnezeu nu forțeaza, nu-l obliga pe om sa intemeieze o familie. In urma dorintei exprimate de Adam, Dumnezeu ”inventează” familia!
Pentru că toate ”erau foarte bune” trebuia și la acest nivel al creației să fie la fel.
Acum să urmărim ce face Cel Prea Înalt ca familia să fie fericită, împlinită și binecuvântată.
În primul rand trebuie să înțelegem că Dumnezeu ne-a creat ființe sociale. El a zis “Nu este bine ca omul să fie singur” (Gen.2:18,a). El vrea ca omul să aibă părtășie și comunicare, atât pe verticală, cât și pe orizontală. Numai așa lucrurile pot fi foarte bune. Durerea este că omul care a fost creat pentru părtășie a ajuns să sufere de boala singurătății. Într-un furnicar de lume oamenii se simt singuri. Oamenii se izolează. Avem case mari, unii avem familii numeroase și confort dar totuşi, de multe ori ne simțim singuri. Soți singuri; soții singure. Copii și părinți singuri. În loc de pace și înțelegere, familiile (chiar creștine fiind) se confruntă cu ceartă și dezastru, iar de aici se dezvoltă tot mai multe sentimente de singurătate.
Dumnezeu vrea să nu fim singuri, ci să trăim în mod plenar și să ne bucurăm de pace, împliniri și binecuvântări pe care El se oferă să ni le dăruiască ”cu risipă”, chiar. Aşa că familia a fost creeată cu scopul alungarii sentimentului de singuratate.
În al doilea rând, dupa ce a constatat, Dumnezeu acționează: ”am să-i fac un ajutor potrivit pentru el.” (Gen.2:18,b). Astfel are loc prima anestezie, prima intervenție chirurgicală și primul transplant de organe din istorie: ”Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adânc peste om, şi omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui şi a închis carnea la locul ei. Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu a făcut o femeie şi a adus-o la om.” (Gen.2:21-22). Tot secretul căsniciei este ca Dumnezeu să fie implicat în actul căsniciei. Numai El poate să pregatească ajutor potrivit. Orice grefă de organe se verifică prin faptul că organismul primește noul organ. Dacă-l respinge, ceva nu este în regulă. Așa este și cu familia. Acolo unde Domnul pune partenerii împreună nu există fenomenul respingerii. Dimpotrivă, Adam admiră și exclamă, recunoscând relația specială cu soția lui: “Iată în sfârşit aceea care este os din oasele mele şi carne din carnea mea.” (Gen.2:23). Numai Dumnezeu garantează fericirea și binecuvântarea, pentru ca El este cel ce a conceput familia.
İn al treilea rand Dumnezeu a facut toată creația pentru om. ”Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit; şi a pus acolo pe omul pe care-l întocmise.” (Gen.2:8). Ca lucrarea să fie completă Dumnezeu concepe un mediu adecvat în care familia să își găsească împlinirea. Este vorba de o realitate fizică numită grădina Edenului pe care cei doi trebuiau ”s-o lucreze şi s-o păzească.” (Gen.2:15,b) dar și de o realitate spirituală generată de relația lui Dumnezeu cu primii oameni. Raiul este mediul proiectat de Dumnezeu în care familia să se dezvolte și să fie împlinită plenar. În modul cel mai simplu Raiul înseamnă:Dumnezeu împreună cu Adam și Eva. Bărbat şi femeie, nu altceva. Fericirea și binecuvântarea în familie înseamnă mai mult decât ”a avea” și ”a fi.” Înseamnă un bărbat și o femeie sub autoritatea lui Dumnezeu. Acest triunghi este secretul biruinței. Când concepția lui Dumnezeu este alterata, atunci creația lui nu-şi mai are rostul. Dumnezeu a creat Pământul pentru a fi stapânit de familii aşa cum le-a conceput El, bărbat si femeie. După căderea omului în păcat, tot ce a mai rămas din Rai este doar ”un colț de rai”, familia normală. Dacă vom distruge şi acest „colț de rai”, riscăm să pirdem totul.
Luca Deneș






