VEI RĂMÂNE UIMIT

Dacă timpul pierdut ai putea să-l aduni
Și să vezi cât de mult ai trăit fără rost ,
Vei vedea că-n total se vor strânge ani buni …
Iar ocazii ,cu mii ,irosite au fost .
Dacă vorbele goale le-ai strânge-ntr-un vas ,
Ai putea ca să scoți mii de cărți la tipar ;
Vei rămâne uimit și vei fi fără glas ,
Că o viață de om ai vorbit în zadar .
Dacă Domnu-ar filma tot ce tu ai privit
Atunci când trebuia ochii tăi să-i închizi,
Când vei fi judecat ,vei rămâne uimit …
Cât e cerul de larg,n-ai să poți să cuprinzi !
Dacă zi după zi ar fi inregistrat
Tot ce n-ar trebui ca vreodată s-asculți;
Vei rămâne uimit când va fi derulat
Ca un disc uriaș ce durează ani mulți.
Dacă îngerii sfinți, drumul ti-au măsurat
Adunand kilometrii pe unde ai mers ,
E o cifră record …ca s-ajungi la păcat
Ai parcurs o distanță cât un univers .
Dacă în mintea ta ai gandit ce e rău
Și mulțimi de idei s-ar putea aduna
Ar fi lucru enorm ,atunci creierul tău
Cât un glob uriaș ,tone ar atârna.
Să privești la ce-i bun ,să n-asculți ce e rău,
Să nu pierzi timp deloc ,să vorbești cu folos,
Spre păcat să nu meargă nicicând pasul tău…
Vei putea doar atunci când gândești ca Hristos .







0 Comentarii
Puterea lui Dumnezeu este desavarsita
Comentariile sunt dezactivate.