Articolul anterior
Închinare by Beny Crăciun
Următorul articol
INTERVIU cu Otniel Bunaciu despre relația dintre religie și politică
Tipuri de articol
Categorii
- Articole (30.642)
- Bucuria sufletului (1.952)
- Evenimente (1.505)
- Comunicate (1.280)
- Proiectul Împreună (1.138)
Etichete
An
Categorii
- Amintiri
- Articole
- Articole
- Bucuria sufletului
- Comunicate
- din inima pentru tine
- Erezii
- Este scris
- Evenimente
- Gândul bun de seară
- Glume…
- Hrană pentru… trup
- Inaugurare Biserici
- ITP BUCUREȘTI
- Madagascar
- Mesaje din Filipeni
- Mesaje pentru suflet
- MIJLOCIRE
- Misiune
- Pastorale
- poza de duminica
- Predici
- Proiectul Împreună
- RADIO LEVI-Emisiuni
- Sărbători
- Versetul de aur
- Versuri
- Vorbe rostite ….
Arhivă
Articole populare
Susține Familia Samson
Ieri am fost alături de familia Samson, participând la protestul organizat în fața Ambasadei Suediei
- 28 iunie 2026
- 10 Min Read
Proiectul Împreună (178)
Împăcarea cu Dumnezeu schimbă fundamental poziția credinciosului înaintea Lui, dar nu elimină imediat dificultățile vieții.
- 27 iunie 2026
- 10 Min Read
Familia – primul altar al credinței
În această dimineață, Dumnezeu ne-a dăruit bucuria unei întâlniri de suflet dedicată familiilor, la Biserica
- 27 iunie 2026
- 10 Min Read
Marco și Rebecca, Bunul Dumnezeu să vă
Dragii noștri Marco și Rebecca, Vă felicit din toată inima pentru începutul acestui nou capitol
- 27 iunie 2026
- 10 Min Read







0 Comentarii
Dacă diavolul ar fi ştiut că prin instigarea la a-L omorî pe Domnul Isus făcea exact Voia lui Dumnezeu, şi că tot ce face va fi spre înfrângerea lui, şi-ar fi ţinut pliscul, ar fi făcut orice, dar nu L-ar fi jertfit pe „Contra-Candidatul” lui. În aceeaşi capcană cad şi cei care instigă împotriva lui Iohanis, îl vor ajuta, îl vor împinge fără voia lor, tocmai prin „reclama negativă”, la câştigarea competiţiei. Vor deştepta opinia publică să vadă că acest om este competent, că este un om de bun simţ, e la polul opus decât Ponta. Acest personaj, Ponta, nu ştie să-şi respecte şeful, (bun sau rău, nu contează, este pus pe un scaun, sau într-o demnitate pentru care trebuie respectat, cinstit, aşa ne învaţă Cartea Sfântă, inclusiv ortodoxia sau oricare cult creştin ne spune asta), este de o obrăznicie, de o impertinenţă alarmantă, din care-i place să facă spectacol public, asta „pentru ca lumea (sau gaşca) să vadă ce curajos sunt eu!”, se simte ca un adolescent care bravează în faţa copiilor din gaşcă şi o face pentru ca aceştia să-l admire, ceea ce demonstrează că nu-i nici pe departe ortodox sau drept-credincios. Este un impostor, un ortohoţ sau drept-hoţ, disimulând a fi ortodox. A fi ortodox e un lucru extraordinar, înseamnă a fi un drept credincios în Dumnezeul cel advărat, nu drept-credincios idealurilor tale sau ale unui partid, şi nicidecum doar a fi înscris în registru de evidenţe al unei anume biserici…! Mai mult, nu înseamnă a face favoruri bisericii, oricăreia, fie ea şi ortodoxă, doar pentru că acuma ai în mână pâinea şi cuţitul, şi-i poţi manipula pe creduli (dar, atenţie, nu pe credincioşi…!) pentru a-ţi obţine interesul pentru care lupţi. Din păcate sunt nepermis de mulţi creduli în ţara asta. Ponta ştie şi tocmai pe asta se bazează el. Oricât de mulţi ar fi, credulii, aceştia sunt, din fericire, o bază şubredă vis-a-vis de credincioşi. Dacă ar fi cinstit s-ar declara doar simpatizant al BOR, şi nu ar minţi (şi de data asta) că el e, vezi Doamne, ortodox. Dumnezeu să-l ierte. Nu fac ironie prin aceasta, căci Sfintele Scripturi ne învaţă că Dumnezeu ne iartă doar aici, în viaţa aceasta, şi o poate face cu toţi, dacă şi numai dacă i-o cerem. Dacă nu, odată ce-ai păşit dincolo… nicio şansă… Deci, fără glume şi fără ironie: Dumnezeu să-l ierte.
Comentariile sunt dezactivate.